NFC Özellikli Kartvizitlerle Neler Yapabilirsiniz?

NFC Özellikli Kartvizitlerle Neler Yapabilirsiniz?

NFC Özellikli Kartvizitlerle Neler Yapabilirsiniz? 405 212 Efruz ÖZHÜSREV

Her gün daha fazla şirketin kullanmaya başladığı NFC’li kartvizitler mevcut pazarda her geçen gün popülerliklerini arttırmakta. Sadece kartvizit kullanan şirketler mi? Pek çok girişimci, uygulama geliştirici, üniversite öğrencileri ve BT sektörünün profesyonelleri NFC özellikli kartvizitlerle katma değerli uygulamalar geliştirmek için fikirler üretiyor ve insanların dikkatlerini çekiyor.

Peki NFC kartvizitleri ile tam olarak ne yapılabilir? Herkesin anlattığı kadar iyi bir şey mi bu NFC? Bu yazımız NFC’nin farklı uygulamalarla işletmenizin büyümesine ve dikkat çekmesine nasıl yardımcı olabileceğini ele alıyor.

Geleneksel Kartvizitlerle NFC Özellikli Kartvizitler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kim bilir belki de yüz yıldan fazladır iş hayatında kullanılan kartvizitler hepimizin bildiği gibi kartın iki tarafında da bilgi taşırdı. NFC’nin farkı artık kartvizitlerin üçüncü bir tarafının olması ve bu üçüncü tarafın oldukça zengin bir veri taşıma yeteneğine sahip.

NFC kartvizitlerinin içindeki bilgileri herhangi bir NFC okuyucuya kablosuz olarak iletebilirsiniz. Ayrıca bu kartvizitleri, geleneksel kartvizitlerin aksine istediğiniz zaman istediğiniz şekilde kişiselleştirebilirsiniz.

Sürekli kullandığınız kartvizitinizin dışında bir kartınız daha olsun istediğiniz hiç oldu mu hiç? Bazen özel bir arkadaşınıza, bazen bir sohbette yeni tanıştığınız komşunuza, çoğunlukla da iş hayatında müşteri ve partnerlerinize verdiğiniz kartvizitlerinizde karşınızdaki kişiye özel olarak yükleyeceğiniz farklı farklı bilgilerin olduğu kartvizitler oluşturabilirsiniz.

Paylaşmak istediğiniz bilgilerinizi farklı uygulamalarla karşı tarafa iletebilirsiniz. Bu kartvizitlerin genellikle kullandığı iki yol vardır:

 • Paylaşılacak olan bilgileriniz NFC karta kaydedilir. Herhangi bir NFC okuyucuya yaklaştırılan kartvizit, çipinin üzerindeki bilgileri okuyucu ile değiş tokuş eder. Burada, aktarılan bilgiler çipin üzerindeki sınırlı miktarda olan verilerden oluşur.
 • İkinci yol ise NFC karta yüklenmiş olan örneğin bir web sitesinin linkinin açılmasını sağlayan yoldur. Bu durumda web sitesindeki (teorik olarak) sınırsız bilgi alıcının karşısına çıkar ve herhangi bir veri kısıtlaması yoktur.
NFCakıllı kartvizit dijital kart Roxcard

NFC sayesinde pek çok veriyi küçük bir kartvizite kaydedebilirsiniz

NFC Özellikli Kartvizitlerin Kullanım Alanları Nelerdir?

 • Bir kişiyi doğrudan kaydetme
  Bu yöntemle tüm bilgiler tek bir dokunuşla doğrudan kişi olarak kaydedilebildiğinden, kullanıcının ayrıntıları elle teker teker girmesine gerek kalmaz.
 • Telefon numalarından, e-posta ve web sitesi adreslerinden daha fazlasını kaydedin!
  NFC kartvizitiniz ile tüm sosyal medya bağlantılarınızı, e-posta adreslerinizi çevrimiçi bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Böylece Instagram, Facebook dahil olmak üzere kullandığınız pek çok mecranın detayları bir saniyeden kısa süre içinde karşı tarafa iletilmiş olur.
 • İnsanları abonelik ya da bültenlere yönlendirin
  Bir gazete, haber bülteni ya da o hafta kampanyasını yaptığınız bir ürünün bilgisini almak için yönlendirme sayfaları kullanabilirsiniz. Belli zamanlarda güncellediğiniz bu linkler sayesinde her tanıştığınız kişiye en güncel bilgilerle hitap etmiş olursunuz.
 • Uygulama ya da oyunlara yönlendirin
  Benim en sevdiğim ve özellikle insanlara o kadar emek sarf ettiğiniz halde bir türlü kurduramadığınız mobil aplikasyonları yüklemek için harika bir yöntem! Potansiyel müşterilere uygulamanızın adını vermekten, karşınızdaki kişinin bunu bir yere yazmasından, ileride bunu hatırlamasından, uygulama marketlerine girip bunları uzun uzun aramasından ya da yüklemesindense, tek bir dokunuşla karşınızdaki kişinin telefonunda uygulamanızın ya da oyununuzun açılmasını sağlamak bence harika!

Bunlar NFC ile yapabileceklerinizden sadece birkaçı. Bunun dışında bazı işletmeler promosyon kartlarını NFC’ye yüklenen indirim kodları ile paylaşmaktadır. NFC ile yepyeni konseptlerde kartvizitler geliştirmek ve aslında basit ama müşterilerinizin gözünde onlara çığır açan deneyimler yaşatabilirsiniz.

Ha bir de pandemi ile NFC arasındaki ilişkiden bahsedelim. Örneğin pandeminin ilk aylarında iş ortağım firmalardan birinin yöneticisi hanım efendi ile görüşürken geleneksel kartvizitimi kendisine takdim ettim. Ancak kendisi nazikçe almak istemedi. Pandemi nedeniyle artık bu tip değiş tokuşlar yapmadığını ve e-maille iletişim bilgilerimi gönderebileceğimi söyledi. NFC’li bir kartvizitim olsaydı böyle bir duruma düşmez ve kendime o anda karşımdakinin telefon rehberinde yer bulabilirdim. Bu arada evet, terzi söküğünü dikemezmiş (en azından o dönem).

NFC kartvizit

Farklı kapasitelerdeki NFC etiketlerine farklı boyutlarda veriler yüklenebilir

Ayrıca bana inanın, NFC’li bir kartvizit sayesinde aslında kartvizitinizle hiç ilgilenmeyecek kişilerin bile dikkatini çekip, bu teknolojiyi deneyimlemesini sağlayabilirsiniz. Böylece ne mi olmuş olur? Belki de birkaç dakika sonra çöpe atılacak bir kartvizit olarak kalmak yerine, karşı taraftaki kişinin telefon rehberine bir saniyeden kısa bir sürede tüm bilgilerinizle kaydolmuş biri olursunuz. Kartvizit taşımanın yegane amacı da bu değil midir ki?

NFC’ye giriş olarak tanımlanabilecek, kısa ama önemli bir videoyu buraya ekliyorum. İlk fırsatta izlemenizi öneririm.

NFC özellikli kartınızı istediğiniz gibi tasarlayıp kişiselleştirerek sipariş verebileceğiniz Rox Card sitesini paylaşıyorum. Hızlı teslimatla hemen akıllı kartvizit sipariş vermek için tıklayın!

Daha detaylı bilgi için RFID Nedir Soru Cevap Serisi ve NFC Teknolojisi Hakkında Soru Cevap yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Efruz ÖZHÜSREV

Efruz ÖZHÜSREV

20 yıla yaklaşan yönetim, sistem analiz, ürün geliştirme ve yazılım deneyimi ile farklı sektörlerden firmaların dijital dönüşüm projelerine liderlik etmektedir. RFID, RTLS, Pick To Light, IoT ve Endüstri 4.0 çözümleri, özel yazılım ve entegrasyonlarla bilgi teknolojileri alanında optimize projeler ve sürdürülebilir çözümler sunar. LinkedIn'de izlemek için tıklayın.

All Posts By: Efruz ÖZHÜSREV
Best PRICES For RFID Products
Visit Altis Store now to purchase the most wanted products at affordable rates.