Çip Krizi

Çip Krizi

Çip Krizi 2501 1313 Altis

Pandemi nedeniyle üretimde yaşanan aksamalar özellikle teknoloji sektöründe ciddi etki yarattı.

RFID etiketlerinin en önemli bileşenlerinden çip tedariği -her ne kadar pandeminin ilk yılında ciddi bir sıkıntı yaşanmamış olsa da- özellikle 2021’in ikinci yarısından sonra çok fazla dile gelmiş, 2021’in son çeyreğinde ise iyiden iyiye kendini hissettirmiştir.

Bu kısıntının en sıkıntılı sonucu maalesef RFID etiketlerinin birim maliyetlerindeki fiyat artışı olmuştur. Öte yandan tedarikte yaşanan sorunlar nedeniyle bazı projelerde pahalı da olsa etiket tedariği yapılamamıştır.

Bu yazının yazıldığı Aralık 2021 tarihinde ise son durum özellikle Uzak Doğu’daki otomobil firmalarında çip tedariği konusunda “görece” bir ferahlama olduğu yönünde. Bu iyi haber sadece işi çip olan bizleri değil, neredeyse her ürününde çip kullanmak zorunda kalan otomotiv, beyaz eşya gibi kritik sektörleri de rahatlatacaktır.

Ancak bu bilgi o kadar yeni ki, hayatımıza etki etmesi için belki de 2-3 ay ya da fazlası gerekecek.

Bu zor süreçte Alien Technology ve Impinj firmaları inlay ve etiket tedariğinde ciddi sorunlar yaşamış ve yaşatmış görünüyor. Impinj’in yeni nesil çiplerinin tedariğinde de aksamalar söz konusu. Ancak NXP/Philip firması özellikle UCode 8 ve UCode 9 çiplerini doğru zamanda piyasaya sürerek çip tedariğinde üreticileri biraz olsun rahatlatmıştır.

RFID okuyucu konusunda ise Impinj ve Uzak Doğulu fason/OEM üreticileri bu süreçte iyi iş çıkarmış görünüyor. Ancak Avrupalı ve diğer ABD’li RFID okuyucu üreticileri gerçekte 20-24 haftaları bulan tedarik süreleri ile sınıfta kaldılar diyebiliriz.

Aynı durum RFID/barkod el terminali, RFID yazıcı gibi diğer donanım kalemlerinde de geçerli. 14-16 haftaları bulan tedarik süreleri ile pek çok proje ya beklemede ya da iptal edildi bile.

Bu süreçte klon çiplerle üretilmiş RFID inlay ya da etiketlerini nasıl ayırt edeceğinizi bilmiyorsanız bize ulaşın. Bizlere danışarak, hem işletmenizi, hem de müşterilerinizi bu zorlu süreçte mağdur etmeden RFID donanımı tedarik edebilirsiniz.

Tedarik sorunu yaşamadan, en uygun RFID etiketlerine ulaşmak için tıklayın!

Tedarik sorunları ve alternatif çözümler için bize ulaşın.

Best PRICES For RFID Products
Visit Altis Store now to purchase the most wanted products at affordable rates.