RFID Nelerden Oluşur?

RFID Nelerden Oluşur?

RFID Nelerden Oluşur? 405 212 Efruz ÖZHÜSREV

RFID teknolojisi temelde üç bileşenden oluşur;

 • RFID Okuyucular
 • RFID Antenler
 • RFID Etiketler

Ancak bu üç bileşen yazılım ve sistem entegrasyonu olmadan pek bir işe yaramaz. O nedenle sağlıklı bir RFID projesinde yukarıdaki üç bileşen ne kadar önemliyse, yazılım ve sistemlerin entegrasyonu da bir o kadar önemlidir.

RFID'nin Temel Bileşenleri

RFID Okuyucu, RFID Etiket, RFID Anten ve diğer bileşenler

RFID Okuyucular

RFID okuyucular en temelde farklı frekanslara göre farklı teknolojilerle üretilirler. Bunlar LF, HF, UHF okuyucular olarak sayılabilirler. LF ve HF okuyucular pasif RFID etiketleri tanımlamak için kullanılırken, UHF RFID okuyucular pasif ve yarı aktif (BAP-Battery Assisted Passive) etiketleri okuyabilirler. Bluetooth ve UWB frekanslarında çalışan etiketlerin okunması için yine aslında bir etiket olan cihaz yeterli olabilir. Bu nedenle aktif ile mikrodalga ve üzerinde çalışan etiketleri okumak için kullanılan cihazlara genelde okuyucu denmez. Sabit RFID okuyucular dışında bir de el terminali (mobil RFID okuyucular) vardır. Bunlar daha kısa mesafeden okuma yapabilen ancak özellikle depo, fabrika üretim sahaları gibi operatörlerin hareket halinde olduğu yerlerde yaygın şekilde kullanılır. Dünyada pek çok RFID okuyucu marka bulunmaktadır. RFID okuyucu alternatifleri için tıklayın!

RFID Etiketler

Bu sayfalarda pek çok defa anlatacağımız üzere RFID etiketleri enerji kaynaklarına göre ikiye ayrılırlar;

 • Pasif RFID Etiketleri
  Uzun uzun yazmaya gerek yok. Pil ile çalışmayan RFID etiketlerine pasif RFID etiketi denmektedir. Çok karıştırılan bir konuyu hatırlatmak gerekir; pasif RFID etiketinin çipinin kodlanması ile ilgisi yoktur. 10-15 metrelerden okunabilirler. Trafikteki araçların camlarında kullanılan HGS etiketleri en güzel örnektir.
 • Aktif RFID Etiketleri
  Kısa yoldan izah etmek gerekirse üzerinde pil olan, pil ile çalışan RFID etiketlerine aktif RFID etiketleri denmektedir. Daha uzun mesafeden okunabilirler (100+ metre) ancak üzerindeki pilinin bitmesi gibi bir sorunları vardır. Ayrıca pahalıdırlar. Araçlarda kullandığımız OGS etiketleri en güzel örnektir.
  Projenize en uygun etiketi seçmek için tıklayın!

RFID Antenler

RFID okuyuculara takılan ve genelde 3-5 metrelik kablolar ile tedarik edilen pasif cihazlardır. Genelde bir RFID okuyucuya 2 ya da 4 adet anten takılabilir. Bazı RFID okuyucuları 8 portlu olabilir, bu durumda 8 adet anten takılabilir ya da ek donanımlarla daha fazla anteni RFID okuyuculara takmak mümkün olabilir.

Piyasada genel olarak lineer ya da dairesel antenler bulunmaktadır. RFID anten ürünlerimizin detaylarını incelemek ve online sipariş vermek için şimdi tıklayın.

İhtiyaç duyduğunuz en uygun antenin ne olduğunu bilmiyorsanız bize danışabilirsiniz.

RFID bileşenleri kadar RFID kavramının da ne olduğunu öğrenmek isterseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Efruz ÖZHÜSREV

Efruz ÖZHÜSREV

20 yıla yaklaşan yönetim, sistem analiz, ürün geliştirme ve yazılım deneyimi ile farklı sektörlerden firmaların dijital dönüşüm projelerine liderlik etmektedir. RFID, RTLS, Pick To Light, IoT ve Endüstri 4.0 çözümleri, özel yazılım ve entegrasyonlarla bilgi teknolojileri alanında optimize projeler ve sürdürülebilir çözümler sunar. LinkedIn'de izlemek için tıklayın.

All Posts By: Efruz ÖZHÜSREV
Best PRICES For RFID Products
Visit Altis Store now to purchase the most wanted products at affordable rates.